Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Těch změn si museli všimnout i ti, kdo využívají městskou hromadnou dopravu v Ostravě jen svátečně. Ať už jde o jednoduché placení jízdného bankovní kartou nebo o množství nových tramvají či autobusů v tyrkysových ostravských barvách, které brázdí ulice. Dopravní podnik prochází modernizací doslova zgruntu a stále s ní není u konce.

Kdy tedy skončí papírové jízdenky či dieselové autobusy? Bude mít Ostrava doubledeckery, je budoucnost dopravy v pohonu na vodík, nebo co bude dál se společností Ekova? Na tyto a další otázky odpovídal Deníku ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

Máte za sebou tři roky v křesle ředitele Dopravního podniku Ostrava. Za tu dobu byla zavedena řada změn a novinek, ale asi nejviditelnější je placení jízdného bankovní kartou…
Musím říct, že placení kartou v Ostravě je dneska celorepublikový fenomén. Všichni už ví, že městská hromadná doprava je u nás dostupná a kartou tak platí nejen turisté, ale i občané města, kteří nepotřebují mít dlouhodobé jízdné. Je to natolik populární, že se z papírových jízdenek stal „chudý příbuzný“, který už se nám nevyplatí udržovat v chodu.

Papírové jízdenky mají skončit. Kdy se tak stane?
Prodej papírových jízdenek skončí k 31. prosinci letošního roku. Ale ještě další tři měsíce budou umístěny jejich označovače v našich vozech, aby lidé, kteří je budou mít nakoupené, mohli své jízdenky spotřebovat. Definitivní datum smrti papírových jízdenek je tedy stanovené na 31. březen příštího roku.

Řada lidí bude z tohoto kroku určitě nešťastných. Někteří nejsou natolik „moderní“, aby mohli platit kartou. Jak si tedy koupí jízdenku oni? Myslíte na takové případy?
Myslíme na všechny, třeba na děti, které nemají karty a budou si také potřebovat za hotovost koupit jízdenku. Z toho důvodu zavedeme automaty na kreditní jízdenky, takzvané kreditomaty, kde půjde platit i hotovostí. Po zaplacení z tohoto automatu vypadne kreditní jízdenka, ta bude jako elektronická peněženka nabitá částkou, již si dotyčný zaplatí. A s ní bude moci platit v MHD jako s běžnou kartou.

Vysvětlete to prosím i pro úplné laiky, ať každý pochopí, jak si takovou jízdenku bude moci koupit a jak bude vypadat.
Kdo si bude chtít koupit jízdenku za hotovost, tak si najde automat a vloží do něj peníze. Dokonce chceme kvůli turistům, ať ty kreditomaty berou i eura. Z automatu vypadne kartička z tvrzeného papíru, uvnitř které bude elektronický čip. Lidé už si tedy nebudou označovat papírovou jízdenku jako nyní, ale tuto kartičku přiloží k terminálům v našich vozech, které z ní odečtou jízdné jako při platbě kartou. Minimální kredit na kartičce bude sto korun a člověk ji nebude muset po vyčerpání kreditu vyhazovat, ale bude si ji moci v kreditomatech opakovaně nabíjet.

Další věcí, která má zlepšit kvalitu cestování v Ostravě, je zavedení asistentů přepravy. Počítáte s nimi i nadále?
Určitě. Jedním z mých cílů, se kterými jsem do dopravního podniku přišel, je, že hromadná doprava musí lidi bavit a musí se v ní cítit komfortně. Součást toho je i bezpečnost, proto jsme asistenty přepravy zavedli a snažíme se je nasazovat do míst a na linky, kde jich je nejvíce zapotřebí. Díky tomu se bezpečnost zvýšila a klesl počet agresivních incidentů. Kromě toho asistenti pomáhají ve vozech i seniorům, dětem či maminkám, aby celkově zlepšili kulturu cestování v Ostravě.

Když se podíváme na samotný vozový park DPO, tak tady rovněž dochází k výrazné obměně. Například po kolejích jezdí nové tramvaje od švýcarské firmy Stadler.
To patří k té strategii pokud má městská hromadná doprava lidi bavit, být bezpečná a komfortní, tak cestující nemůžou jezdit ve starých zapocených vozidlech. Proto jsem rád, že v naší zakázce na nové tramvaje uspěla společnost, která vyrobila pro Ostravu tramvaje na míru.

Ony jsou sice na míru, ale ze začátku moc nemohly jezdit, protože ne všude v Ostravě projely bez problémů…
Tramvaj vyhovovala všem normám, ale až díky ní se zjistilo, že ne všechny stavby ve městě byly udělány dle norem. Takže když to otočím, tak nám tato tramvaj prověřila dopravní cestu a my jsme ji díky tomu upravili tak, ať už je také podle norem.

A jezdí už ve městě všechny tramvaje, které měl Stadler dodat?
Poslední čtyřicátá tramvaj Stadler bude dodána do Ostravy koncem října. A musím ještě doplnit, že kvalitou nás tento výrobek velice překvapil ze všech dosud nasazovaných typů tramvají je zatím nejspolehlivější.

Vy už jste vysoutěžili i další tramvaje, ale ty dodá někdo jiný. Proč nebudou další Stadlery, když jsou na míru a spolehlivé?

V další soutěži uspěla společnost Škoda Transportation, která má s DPO uzavřený kontrakt rovněž na dodávku až čtyřiceti tramvají. Jedná se o tramvaje, které budou mít ještě vyšší kapacitu cestujících, než mají vozy Stadler. Naším cílem totiž je zrušit do roku 2023 takzvané spřažené soupravy. Přes veškerou snahu zkrátka bývá druhý vůz ve spřažených soupravách vždy problémovější, zejména pokud se týká vandalismu. Troufám si tvrdit, že už nyní máme nejmodernější vozový park v republice, a to ještě nejsme s nákupy u konce.

To znamená, že další investice půjdou i do autobusů a trolejbusů? Jak vlastně pokračuje váš projekt „Ostrava bez dieselů do roku 2020“?
Chceme být i ekologičtí, takže koncem roku 2020 skutečně nebudeme mít v provozu na běžných linkách žádný dieselový autobus. V tuto chvíli proto probíhá soutěž na nákup 67 dlouhých a 39 krátkých CNG autobusů. Na některých linkách staré autobusy nahradí i nové parciální trolejbusy, které umí kombinovat jízdu pod trolejovým vedením s jízdou bez připojení k síti díky bateriím.

Podle těch počtů nových vozů, které jste vyjmenoval, jde o zakázky za stamiliony korun. Kde na to DPO vezme peníze?
Financování je alfou omegou. Na velkou část těchto investic měl dopravní podnik našetřeno z minulých let. Druhý zdroj financování zajišťují dotace, pro které umíme připravit kvalitně projekty. Velkou pomocí nám je speciální dotační titul IROP pro takzvané uhelné regiony, z nějž snad budeme mít díky naší připravenosti další mimořádné dotace. A abychom to celé mohli dokončit a ufinancovat, tak zvažujeme i úvěr. Chytrým způsobem a s velkou podporou města jsme tedy zkombinovali více zdrojů, protože jsme si řekli, že teď musíme této příležitosti využít .

Nedá mi to ale si do toho trochu rýpnout z minulosti Ostrava nemá nejlepší zkušenosti se zakázkami kolem dopravního podniku. Řada z nich je spojena s kauzou Dědic a zabývají se jimi soudy…
Nechtěl bych začínat odpovědí, že všechno zlé je pro něco dobré, protože tyto kauzy nás velmi zasáhly a traumatizují nás dodnes. Na druhé straně by z každé krize měla být nějaká sebereflexe, a tou jsme prošli. Proto máme nový tým nákupů, který přišel s řešením, díky kterému máme veškeré nákupy plně elektrizované a není možné tento systém nějak obejít, aby kdokoli manipuloval s průběhem a výsledky soutěží.

Když ještě zůstaneme u těch nákupů, tak se zeptám i na ten, který se vám zatím nepodařil. Budou v Ostravě někdy jezdit slibované doubledeckery na turistické lince?
Někteří se nám smějí, že už jsme to soutěžili dvakrát, a pořád se to nepovedlo. Ale my to zkoušíme nyní potřetí proto, že jsme nechtěli koupit doubledecker, který jezdí na smradlavou naftu. Chtěli jsme ekologický pohon, ale tento požadavek dlouho žádné firmy nesplňovaly. Teď ale jednáme se dvěma společnostmi, které se rozhodly čelit této výzvě a jejich zájem je vážný. Takže Ostrava se doubledeckerů dočká. V druhé polovině října oznámíme více.

Bavíme se o nových tramvajích, CNG autobusech a parciálních trolejbusech, ale co pohon na vodík?
Vodík je médium, kterému v dopravním podniku velice věříme. Proto jsme podali žádost o dotaci na stavbu první vodíkové plničky v Ostravě na Hranečníku, která bude mít kapacitu tankování až pro třicet autobusů. Zároveň samozřejmě plánujeme pořízení vodíkových elektrobusů. Jsem přesvědčen, že budoucnost z velké části patří bezemisnímu vodíku, proto tomu chceme jít vstříc a postupně CNG nahrazovat vodíkem.

Chystají se i nějaké novinky v tarifech jízdného?
To je věc týkající se především politiky města. Ale přiznám se, že to vnímám tak, že dopravní podnik nemůže vůči městu jen vystupovat s nataženou rukou, je třeba zajistit příjmy i z jiných zdrojů. Říkal jsem, že jsme úspěšní v čerpání dotací, ale je pravda, že jízdné je jedním z našich dalších klíčových zdrojů. A u něj zatím ceny moc nerostly, nebo se spíš zlevňovalo, přitom kvalita služeb prokazatelně vzrostla. Proto bych se vůbec nedivil, kdyby město udělalo nějakou citlivou změnu v cenách jízdného, ale především u krátkodobých jízdenek, které máme v porovnání s ostatními městy spíše levnější.

Na závěr bych se chtěl zeptat ještě na jednu věc spojenou s dopravním podnikem, a tou je vaše dceřiná společnost Ekova Electric. Jak funguje nyní, když svůj vozový park spíš obnovujete a zřejmě tedy méně opravujete?
Ekova je pro nás velmi důležitou společností, na které nám záleží a která nám poskytuje velmi kvalitní a strategické služby. Ale na druhé straně musím říct, že tato společnost stojí na křižovatce a musíme se rozhodnout, kterým směrem se vydá dál. Je to totiž tak, jak jste naznačil v otázce poptávka po modernizaci kolejových vozidel dramaticky klesla skoro na nulu v celé Evropě, nejen z naší strany. Trh se výrazně změnil, téměř všechny dopravní podniky nyní poptávají nová vozidla. A Ekova na to musí reagovat. Ale nemyslím si, že by se svým počtem zaměstnanců a tržbami zvládla vyvinout novou tramvaj, kterou by dokázala konkurovat gigantům v tomto oboru.

Tak jaké jsou podle vás cesty, které Ekova na té současné křižovatce má?
Dopravní podnik se spolu s městem musí rozhodnout, zda do Ekovy bude investovat stamiliony korun v rámci vývoje a výroby, a nabírat další stovky zaměstnanců, abychom mohli začít konkurovat velkým výrobcům. Nebo zda najdeme pro Ekovu strategického partnera a poskytneme kapacitu naší výroby jemu. A protože nám na budoucnosti Ekovy záleží, tak v tuto chvíli vnímáme jako racionálnější tu druhou variantu, protože není v našich možnostech vybudovat konkurenční firmu s velkosériovou výrobou vlastního vozidla. My bychom se měli víc zaměřovat na stránku veřejné služby, tedy poskytování hromadné dopravy.

Co by to tedy znamenalo, kdyby se pro Ekovou hledal strategický partner?
V tuto chvíli si děláme hloubkovou analýzu. Už teď víme, že Ekova svou hodnotu udržela, ale že na zmíněnou situaci na trhu musíme reagovat včas. Proto si nyní dáváme všechny argumenty na stůl, hledáme také poradce, který nám poskytne podporu pro to správné rozhodnutí. Předpokládám, že ten poradce vstoupí do jednání s některými zájemci a řekne nám, jaké možnosti máme. Jestli je pro nás výhodnější budovat z Ekovy vlastního velkovýrobce, nebo zda je lepší s Ekovou uzavřít dlouhodobé partnerství na služby, které potřebujeme, ale prodat „x“ procent strategickému partnerovi se závazkem jeho investic.

Co dává více smysl vám? I nové tramvaje potřebují servisovat, tak ať nepřijdete o něco, co pak bude dopravnímu podniku chybět.
Určitě si musíme i nadále udržet nad Ekovou kontrolu, nechceme být vazalem strategického partnera. A záměrně hovořím o strategickém partnerovi a ne o investorovi, protože nechceme, aby se někdo dostal k majetku Ekovy a spekuloval s ním. K finálnímu rozhodnutí je daleko, ale víme, že s Ekovou musíme něco dělat a nemůžeme čekat na soudný den.

Zdroj: Šéf DPO Daniel Morys: Datum smrti papírových jízdenek je 31. březen 2020 – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest