Od 1. října 2020 je zvýhodněná doprava pro seniory v Ostravě-Jihu dostupnější.  Radnice reagovala na zvýšenou poptávku služby navýšením počtu vozů na pět. Za dosavadní čtyři roky fungování podpořil obvod tuto oblíbenou službu určenou pro seniory z Jihu starší 77 let celkovou částkou 8,5 milionů korun.

Zvýhodněnou dopravu pro seniory z obvodu zavedla místní radnice v dubnu 2017. Službu mohli ve zkušebním období nejprve využívat obyvatelé Jihu starší 80 let, od února 2018 radnice snížila věkovou hranici na 77 let. Vzhledem k tomu, že v nejlidnatějším obvodu Ostravy žije přes pět tisíc seniorů, oprávněných službu využívat, radnice postupně navyšovala finanční rozpočet i  počet vozů.

Průkazku mělo k začátku října 2020 vyřízenou celkem 1925 seniorů. S ohledem na četnost uživatelů a oblíbenost služby jsme v rámci smlouvy uzavřené do ledna 2022 vyčlenili více finančních prostředků. Díky tomu jsme pro zajištění lepší dostupnosti a zkrácení čekací doby mohli postupně navyšovat počty vozů zajišťujících tuto službu. Od letošního února jezdili čtyři a od začátku října již pět vozů Senior EXPRES JIH,“  popsala iniciátorka zvýhodněné dopravy pro seniory na Jihu místostarostka  Markéta Langrová.

 

Doposud  evidujeme přes 30 tisíc jízd a ujetých 340  tisíc kilometrů. Provoz Senior expresu doposud radnice podpořila částkou 8,5 milionů korun,“ doplnila místostarostka.

Vzhledem k opatřením v rámci prevence  šíření koronaviru apeluje radnice na všechny uživatele Senior expresu JIH!!!, aby jej prioritně využívali pouze na cesty do zdravotnických zařízení. Vozy se budou průběžně dezinfikovat, senioři by přesto měli s ohledem na své zdraví pečlivě zvažovat cesty mimo domov a vždy používat ochranné prostředky – roušky, brýle a rukavice.

Jak Senior expres Ostrava-Jih funguje?

Za 25 korun mohou senioři starší 77 let, s trvalým pobytem v městském obvodu Ostrava-Jih, jet k lékaři, na poštu či kamkoliv v rámci celého města Ostravy potřebují. Zbylé náklady na cestu hradí radnice. Jedinou podmínkou pro zájemce je vyřízení tzv. průkazu Senior EXPRES, a to bezplatně a na počkání na odboru hospodářské správy Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih. K tomu jim stačí občanský průkaz a klasická průkazková fotografie. Senior EXPRES mohou držitelé průkazek využívat v pracovní dny od 6:00 do 16:00 hodin, a to na základě telefonické objednávky, nejméně jeden den před požadovanou jízdou na tel. čísle 770 130 770. Službu mohou zájemci využít až 4 x měsíčně a navíc si sebou mohou vzít bezplatně doprovod. Spolehnout se mohou na pomoc řidiče při nastupování, přenosech zavazadla či umístění ortopedických pomůcek.

Zdroj: Senior EXPRES JIH !!! opět rozšířil vozový park. Zvýhodněnou dopravu v našem obvodu zajišťuje již pět vozů — Čeština

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: