Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Vyměnit zakořeněné řízky pokojových rostlin, poradit se, či si jen popovídat s dalšími pěstiteli si v sobotu mohli lidé v Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO).

Organizátoři pro zájemce připravili nejen Rostlinný bazar, ale také Velikonoční workshop. Milovníci pokojových květin měli dnes příležitost setkat se s ostatními pěstiteli a případně si s nimi vyměnit s nimi své přebytky. A už krátce po desáté hodině, kdy byl bazar zahájen květin, lidé chodili s taškami, ve kterých měli opatrně uloženy řízky pokojových květin. Další přinesli případně celé rostliny a prohlíželi si vystavené květiny, které by se jim naopak do jejich domovů hodily.

Do galerie přišla i Dana Joklová se svými dcerkami Karlou a Vendulou. „Pěstujeme květiny, máme je snad na každém okně. Takže odhadem se staráme o dvě desítky pokojových květin. Našel byste u nás sukulenty, kaktusy i orchideje. Ty také pěstujeme, člověku květiny určitě dělají radost,“ prozradila Dana Joklová, která s dcerami dorazila do centra Ostravy z Hrabůvky.

Zuzana Madejová, která společně se svými kolegyněmi výstavu připravovala, mi pak prozradila, že hodně oblíbené jsou mezi pěstiteli momentálně fikusy, šeflery a piley. Další z organizátorek akce, Andrea Cigánková, pak doplnila, že lidé hodně mají ve svých bytech i rýmovníky, fialky a také kaktusy.

Jako laika, který by byl schopný vzpomenout, že mezi pokojové květiny patří fikus a kaktus, mě zajímá, jestli pěstitelé pokojových květin bojují s různými novými škůdci, kteří u nás v posledních letech doslova řádí na ovocných stromech či okrasných keřích.

„Pořád platí, že nejvíce pokojovým rostlinám může uškodit přemokření. Pak se mohou rozšířit drobné mušky, smutnice. Těm vyhovuje vlhká půda, ve které se líhnou,“ vysvětluje Zuzana Madejová.

Andrea Cigánková ještě upozorní, že lidé musí být opatrní, když si kupují substrát na pokojové květiny. „Je třeba pohlídat, aby substrát nebyl moc vlhký. Někteří lidé proto substrát nechají ohřát a vysušit v troubě,“ doplňuje Andrea Cigánková.

Jak shodně obě ještě dodávají, druhy pokojových rostlin se často liší i podle věku lidí, kteří je pěstují. „Ti mladší si vybírají často pileu, marantu, monsteru či filodendrony. Generace ve věku zhruba od 30 do 40 let pak pěstuje více kaktusy, fialky a pepřinec.

Jak správně pokojové květiny pěstovat?

Andrea Cigánková říká, že pěstitel musí například citlivě květináč umístit blíže k oknu či dále od něj podle toho, jestli se jedná o světlomilnou nebo stínomilnou květinu.

„Jinak u pokojových květin často nevadí, když máte poblíž sebe květináče s různými květinami. Neškodí si, ale spíše pomáhají a vytvářejí navzájem příznivé mikroklima. Jinak nejvhodnějším místem pro pěstování bývá obývací pokoj, také v kuchyni se pokojovým květinám nedaří špatně. Je tam teplé a vlhké prostředí. Je ale pravda, že některé květiny se příliš nedávají do ložnice,“ upozorňuje Zuzana Madejová s tím, že pěstitel musí zareagovat, pokut vidí, že květina chřadne.

„I když květinám časté přemisťování nesvědčí, je třeba vypozorovat, které vadí průvan, která má moc světla či naopak jeho nedostatek. Květina to řekne sama a pěstitel ji musí umět naslouchat,“ dodává Andrea Cigánková.

V GVUO se dnes konal i Velikonoční workshop, který poskytl zájemcům možnost vytvořit si jarní dekorace z lokálních surovin a zdrojů. Lidé si tak mohli například vyrobit věnec či si jarně ozdobit cokoliv, co si přinesli. Obou dnešních akcí se podle Magdalény Staňkové z GVUO zúčastnilo téměř 170 návštěvníků.

Zdroj: Setkání milovníků pokojových květin v Ostravě. Rostlinný bazar nabídl i workshop – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest