Šíření nového kmenu viru SARS-CoV-2 se jménem VUI-202012/01 v Británii se podle vlády vymklo kontrole. Premiér Boris Johnson uvedl, že jeho nakažlivost je o 70 % vyšší oproti jeho předešlé verzi. Co je fakt a co zatím není jisté?

Šíření nového kmenu viru SARS-CoV-2 se jménem VUI-202012/01 v Británii se podle vlády vymklo kontrole. Premiér Boris Johnson uvedl, že jeho nakažlivost je o 70 % vyšší oproti jeho předešlé verzi. Co je fakt a co zatím není jisté?

Státy z celého světa reagují na zprávy o šíření nového a zřejmě nakažlivějšího kmenu koronaviru ve Velké Británii rušením leteckých spojů a i sám Londýn přitvrzuje opatření. V souvislosti s tím vyvstává celá řada otázek ohledně toho, jestli může mutace pro svět znamenat větší nebezpečí.

Vědecký časopis Science s odkazem na citace řady odborníků namítá, že v tuto chvíli jsou odpovědi na tyto otázky velmi nejisté, potvrzena zatím definitivně není ani vyšší nakažlivost. Známky jakýchkoliv dalších změn vlastností viru se nenašly. Co o VUI-202012/01(nazývaný též B.1.1.7) opravdu víme?

Proč jsou mutace znepokojivé?

VUI-202012/01 obsahuje celkem 17 mutací. Většina z nich není znepokojivá vůbec ničím. To nicméně neplatí o mutaci N501Y a 69-70del, protože jsou na klíčovém spike proteinu. Jde totiž o změny v místě na hrotech viru, kterými se virus přichycuje na receptory buněk a následně do nich proniká. Právě takové mutace mohou ovlivnit nakažlivost viru.

Že je ale kmen VUI-202012/01 nakažlivější, britská vláda odvodila čistě z dat o tom, jak se vyvíjel jeho rostoucí poměr mezi nakaženými. Žádný přímý důkaz o tom, že by virus získal mutacemi schopnost lepšího šíření, neexistuje.

Separátní linii od britského kmenu viru, ale se stejnou mutací N501Y podle Science zkoumají i vědci v Jihoafrické republice. Tamní odborníci se rovněž domnívají, že se šíří rychleji a dokonce, že způsobuje horší průběh u mladších a zdravých jedinců, potřebují ale ještě čas k ověření důkazů.

Jak je to s rizikem pro vakcínu a horší průběh?

Co se týče potenciálu vyšší smrtnosti či horšího průběhu, neexistuje ani přímý důkaz a kromě zpráv z JAR ani žádná indikace.

Podobně je tomu u vakcín. Tam mutace vyvolávají obavy zejména proto, že některé vakcíny „učí“ útočit imunitní systém na spike proteiny, které byly pozměněny. Vědci ale připomínají, že s takovými mutacemi se počítalo a vakcíny byly vyvíjeny tak, aby naučily imunitní systém útočit na různé části proteinu. Mutací by tak k tomu, aby vakcíny potřebovaly upravit, mělo být potřeba víc. Přímo ale účinek vakcín na nový kmen viru pochopitelně ještě nikdo nestihl zkoumat.

Z čeho Británie soudí, že je o 70 % nakažlivější?

70% nárůst v nakažlivosti vyslovený britským premiérem Borisem Johnsonem je odhad, který dostal od vědeckých poradců. Ti k němu podle Independentu došli na základě modelování rychlosti nárůstu nových infekcí kmenem VUI-202012/01 ve srovnání s ostatními verzemi viru cirkulujícími v populaci. Slovy šéfky vládní anglické zdravotnické agentury (PHE) Susan Hopkinsonové si vědci číslem nejsou úplně jistí a jejich odhady jsou v širokém rozsahu.

Šťastná náhoda nicméně podle Science způsobila, že vědci mají o šíření VUI-202012/01 podrobné údaje. Zmiňovanou mutaci 69-70del totiž zrovna výjimečně dokáže odhalit i jeden z hojně používaných druhů PCR testů, což vědcům pátrajícím po VUI-202012/01 podstatně usnadňuje práci. Podle Independentu ještě v půlce listopadu VUI-202012/01 tvořil 28 % nově zjištěných nákaz v Londýně, k 9. prosinci už to bylo 62 %.

Ačkoliv jde o signifikantní nárůst, nikdo zatím jistě neví, že za ním opravdu stojí vyšší nakažlivost. Mohla ho způsobit souhra náhod například v podobě takzvané superšířící události, kdy se na jednom místě nakazí velké množství lidí a ti pak nákazu roznesou dál.

Co říkají odborníci?

Vědci jsou s komentáři ke klíčovým otázkám zatím velmi opatrní a opakují, že zatím toho nelze s jistotou moc říct. Například německá virologická kapacita Christian Drosten si myslí, že v tuto chvíli není možné ani souhlasit s prohlášením britské vlády o vyšší nakažlivosti. „Zůstává příliš mnoho neznámých k tomu, abychom mohli něco takového tvrdit,“ cituje Drostena Science.

Například Emma Hodcroftová z Univerzity v Basileji k tomu dodává, že například u jiného kmenu B.1.177, který se rozšířil ze Španělska, se vědci nejprve domnívali, že má až o 50 % vyšší smrtnost. „To se ale ukázalo jako čistě chaotická a zkreslená interpretace předběžných dat,“ řekla Hodcroftová a dodala, že jde o „silnou připomínku, že s předběžnými daty je třeba nakládat velmi opatrně“.

Že jsou ale zprávy o VUI-202012/01 znepokojivé vědci nepopírají, naopak apelují na potřebu co nejintenzivnějšího výzkumu, který by mohl potvrdit či vyvrátit všechny možné scénáře. Výjimkou je například americký náměstek ministerstva zdravotnictví Brett Giroir , který řekl, že nevidí žádný důvod k vyvolávání poplachu.

Jak se nová verze šíří po Evropě?

Četná bezpečnostní opatření přišla příliš pozdě na to, aby se podařilo zamezit rozšíření VUI-202012/01 za hranice Spojeného království.

Podle WHO už byla tato varianta zvyšující reprodukční číslo zachycena v Nizozemsku, Dánsku, Belgii, Itálii a Austrálii. V pondělí možnost, že se virus šíří i ve Francii, připustil tamní ministr ministr zdravotnictví. Olivier Véran. Vzhledem k předešlým zkušenostem s šířením koronaviru je dost pravděpodobné, že se VUI-202012/01 rozšíří po celém světě.

Zdroj: Šíření nové mutace koronaviru se podle Britů vymklo kontrole. Co zatím víme? – Seznam Zprávy

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: