Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Bronzová plastika zpěvačky Věry Špinarové. Vyvolávací cena. Kdo dá více? Poprvé, podruhé… Tak nejspíše bude vypadat další vývoj okolo sochy, která od loňského října stojí v Husově sadu v centru Ostravy.

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz se rozhodl, že dílo autora Davida Moješčíka, jež vzápětí po odhalení vyvolalo rozporuplné reakce, prodá v dražbě.

„Nyní hledáme vhodnou aukční síň, která by se prodeje ujala. Rádi bychom, aby se dílo objevilo v nabídce podzimní dražební sezony,“ uvedl Lukáš Jansa, radní pro architekturu a veřejný prostor.

Radní současně nechtějí, aby socha byla využívaná komerčně, například aby ji někdo postavil vedle prodejního stánku.

„Pochopitelně další využití bude mít nějaká omezení,“ potvrdil Jansa.

Sochu hudebního skladatele Leoše Janáčka od stejného autora, která byla umístěna na Jiráskově náměstí, hodlá obvod přestěhovat na vhodnější místo.

Podle Jansy se jako ideálnější jeví například prostranství před Městskou nemocnicí Ostrava.

Sochař: Záleží na postupu politiků

Všemu však musí předcházet souhlas sochaře. „Jsme domluvení, že nabídneme nové stanoviště Janáčka a pro Špinarovou aukční síň. A budeme jednat dále, snad i s podpisem smlouvy,“ předestřel Jansa.

Moješčík o ostravských sochách nechce už moc hovořit. „Co bylo důležité, to jsem už řekl,“ konstatoval.

Nakonec dodal, že v případě Janáčka by proti vhodnému přemístění možná nic neměl a u Špinarové si stále není jistý, jestli je změna vůbec nutná. „Ale na řadě jsou politici, oni chtějí změnu,“ poznamenal sochař z beskydských Janovic.

Syn Špinarové Adam Pavlík už dříve řekl, že nápad na prodej sochy považuje za dobrý. „Už aby to bylo,“ poznamenal.

Za kolik by se socha mohla prodat, není jasné. „Plastika nemá historickou hodnotu, uměleckou možná. Plusem může být to, že dílo má už svůj příběh a znají ho i ti, kteří se o umění jinak nezajímají,“ zhodnotil muž, který se v Ostravě zabývá oceňováním uměleckých děl. V souvislosti s touto kauzou však nechce být jmenován.

Zdroj: iDNES.cz

Pin It on Pinterest