U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v obvodu Jih. Vypovídal mimo jiné úředník, který skončil po kritice za opožděné kosení.

 

Policie obvinila dvanáct bývalých radních z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Státní zástupce jich obžaloval osm. Zakázka byla podle něj předražená a šitá na míru vítězi.

„Radní vyřadili sedm z osmi uchazečů o zakázku na údržbu zeleně za 109,5 milionu na čtyři roky a uzavřeli smlouvu se sdružením firem za cenu vyšší než 165 milionů,“ řekl už dříve žalobce Alexandr Dadam.

Zmocněnec obvodu požaduje náhradu škody přes 55,7 milionu. Všichni obžalovaní trvají na své nevině. Někteří už však v soudní síni i mimo ni připouštějí, že zakázka mohla být zmanipulovaná.

Úplatky svědci nepotvrdili, ale…

Jako první s tím přišel exradní Ivo Hařovský. Mluvil o úplatcích, ale nic z toho svědci nepotvrdili.

Myslí si to ale i exstarosta Otakar Veřovský, který kdysi podal v souvislosti se zakázkou trestní oznámení na neznámého pachatele. Obsah nekomentoval, až nyní MF DNES řekl, že chtěl zjistit, kdo pletichaří.

„Na policii jsem byl dřív, než jsme podepsali smlouvu. Měli jsme totiž problém se sečením trávy. Chtěl jsem vědět, kdo to zdržuje a proč. Dnes vše ukazuje na tehdejšího místostarostu Radima Miklase. Uvidíme, co zjistí soud,“ řekl Veřovský.

Rucký: Jsem obětní beránek

V názoru jej ve středu utvrdil bývalý vedoucí odboru dopravy a komunálních služeb Jihu Stanislav Rucký, který před jedenácti lety ve funkci skončil právě kvůli žalované zakázce, přesněji kvůli silné kritice za velmi opožděné kosení trávy.

„Jsem obětní beránek,“ tvrdil tehdy Rucký. Podobně vypovídal i u soudu.

„Připravil jsem už v roce 2006 podklady pro veřejnou soutěž na údržbu zeleně pro léta 2007 až 2010. Materiál měli projednat radní, ale Miklas mi v tom zabránil. Pak předložil radě materiál, který připravil s externí firmou bez mého vědomí. Rada mu ho ale shodila a obvod se dostal do časové tísně. Nový materiál opět připravoval místostarosta s externí firmou. Důvod mi nesdělil,“ líčil Rucký.

Miklas se k tomu nevyjádřil. Patří sice k obžalovaným, ale k soudu nechodí a telefon ve středu nezvedl.

Pin It on Pinterest