„Dvaaosmdesát tisíc korun umožňuje dožívat jednomu nevyléčitelně nemocnému člověku doma,“ líčí Martina Dunděrová z týmu Ondrášku, který pomáhá v regionu už dvanáct let. V tomto roce (zatím) eviduje 275 dospělých a 13 dětských klientů.

Za zmíněnou částku mobilní hospic nabízí mimořádnou netradiční revanš: Celoroční dodávku originálních domácích dobrot, týden co týden! „Když někdo třeba nemá rád buchty, může si vybrat škvarky a dostane k nim čerstvý chleba,“ komentuje to Dunděrová.

Hlavní dárek z letošního vánočního Tržiště radosti bude zajišťovat přímo tým Ondrášku ve vlastních kuchyních a z domácích surovin.

„Kuchtit chceme všechny,“ poznamenává Dunděrová s tím, že ani další aktuální odměny za finanční dary nejsou nezajímavé.

Jarek Nohavica věnuje prostřednictvím své manažerky podepsané poslední cédéčko, kalendář i stolní hru. Acustrio soukromý koncert u dárce doma. Beáta zážitkovou jízdu na koni, Family Gym poukaz na tréninky, Markéta canisterapii, Lucie den s poutníkem…

Pak jsou zde dary bez odměn: Dvě stovky či tisícovka na úlevu od bolesti, pětistovka na benzin do aut mobilního hospice či dva tisíce korun na denní péči o jednoho klienta. „Tržiště radosti jsme spustili poprvé na jaře, to jsme získali 160 tisíc,“ uvádí Dunděrová.

V nynějším – vánočním – kole příspěvky přesahují 482 tisíc korun. „Jednasedmdesát krabiček Morphinu, jednadvacet plných nádrží v autě, léky na pětadevadesát dní, náklady na osmatřicet dní práce zdravotní sestry,“ přepočítávají je v týmu mobilního hospice.

Tržištěm radosti reaguje Ondrášek i na složitou situaci kvůli čínské koronavirové nákazy. „Mnozí proto dnes hledají dobro a radost. My nabízíme obojí. Radost z darování nebo zakoupení dárku, a to vše pro dobro, podporu mobilního hospice,“ dodává Dunděrová.