​Většina politických subjektů v Moravskoslezském kraji zatím nemá jasno o podobě kandidátních listin pro podzimní sněmovní volby.

Schvalování kandidátek brzdí v regionu také koronavirus. Politická uskupení teprve chystají setkání, na nichž budou kandidátní listiny schvalovat. Jasno chtějí mít na jaře, zjistila ČTK.

Nejdále jsou s přípravou Piráti, které do sněmovních voleb v Moravskoslezském kraji povede bývalý krajský předseda strany a současný poslanec Lukáš Černohorský.

Na prvním místě volební kandidátky byl i v roce 2017. Piráti půjdou příští rok do sněmovních voleb společně se Starosty a nezávislými (STAN). Moravskoslezský kraj patří k těm regionům, kde by v čele společné kandidátky měl stanout zástupce Pirátů, tady Černohorský.

Společně budou tentokrát o poslanecká křesla usilovat také zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Regionální manažer ODS Jan Kuchař uvedl, že o definitivní podobě kandidátní listiny by mohlo být jasno koncem února, kdy by měl být znám lídr, pořadí kandidátů i podíl kandidátů za jednotlivé strany.

Podle Kuchaře by s největší pravděpodobností měl být v regionu lídrem zástupce ODS. V čele občanských demokratů stál při minulých sněnovních volbách Zbyněk Stanjura, TOP 09 vedl Herbert Pavera a lidovce Pavla Golasowská.

Ve fázi příprav je i hnutí ANO. Podle krajské manažerky Markéty Nowakové by kandidátní listina měla být definitivně připravena do konce dubna. V minulých sněmovních volbách byl jejím lídrem hejtman Ivo Vondrák, který ale v minulosti opakovaně uvedl, že o post poslance už se ucházet nechce.

Jasno zatím není ani u sociálních demokratů. Před čtyřmi lety měli v čele nynějšího ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Podle krajské tajemnice Petry Krejčířové by se kandidátní listina měla schvalovat na konferenci koncem března. Zatím podle ní ani není jasno, zda strana bude kandidovat samostatně či v nějaké koalici.

Podobná je situace i u komunistů, kteří v roce 2017 měli v čele Leo Luzara. “Zatím nemáme nic schváleno, nouzový stav nám brání v tom, abychom se sešli. Plánovalo se, že by se udělal on-line ústřední výbor, uvidíme, jak to bude,” řekla krajská tajemnice Ivana Kalousková.

Dodala, že jasno by mohlo být do konce února. Komunisté chtějí jít do voleb samostatně.

V Moravskoslezském kraji před čtyřmi lety vyhrálo sněmovní volby se značným náskokem hnutí ANO, které získalo 35,42 procenta hlasů. Na druhém místě byla s 13,87 procenta hlasů SPD Tomia Okamury.

Následovala ČSSD s 8,83 procenta, KSČM s 8,69 procenta, Piráti s 8,64 procenta, ODS se 7,47 a KDU-ČSL s 6,45 procenta hlasů.

Zdroj: Strany v Moravskoslezském kraji hledají lídry do voleb, jasno už mají Piráti | Patriot Magazín

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: