Historie je svědectvím času, světlo pravdy, život paměti, učitelka života, zvěstovatelka dávných dob, tvrdil římský řečník, politik a spisovatel Marcus Tullius Cicero. A právě historie je obor, ve kterém se jako pomyslná ryba ve vodě cítí studenti Hana Vojkůvková a Michal Dušenka z Gymnázia Františka Hajdy v Hrabůvce. Potvrzují to výsledky  krajského kola 50. ročníku dějepisné olympiády a názvem Labyrintem barokního světa. Hana Vojkůvková totiž ve své kategorii zvítězila, Michal Dušenka obsadil třetí místo.

Úspěšné teenagery v doprovodu jejich učitele Martina Brychty a Jany Jeřábkové, předsedkyně okresní a krajské poroty v Moravskoslezském kraji v rámci této olympiády, dnes přijal starosta našeho obvodu Martin Bednář a předal jim věcné dary. „Děkuji za skvělou reprezentaci jak našeho obvodu, tak samotného gymnázia. Jsem rád, že máte o historii tak velký zájem a věřím, že to není váš poslední úspěch v této soutěži,“ nasměřoval starosta Martin Bednář pochvalu směrem ke studentům.

Hana Vojkůvková mimo jiné během setkání prozradila, že ji k zájmu o historii přivedly výlety do Prahy a tamní památky. „Dějepis mě velmi baví, i proto jsem se na olympiádu přihlásila. Do celostátního kola se těším a jsem zvědavá, jak to bude vypadat,“ uvedla sympatická studentka.

Pro Michala Dušenku byla cesta jiná. „Když jsem v páté třídě nastoupil na gymnázium, chtěl jsem vyzkoušet co nejvíce olympiád. Připravoval jsem se na to, četl jsem různé knížky, postupně jsem získával nové vědomosti, chytlo mě to a ten zájem vydržel až dosud. Zkouším i olympiádu z českého jazyka, v minulosti také z matematiky,“ poukázal na svou studijní houževnatost Dušenka.

V soutěži, která probíhala 17. března on-line formou, studenti čelili nejen otázkám z politických, ale i kulturních, sociálních a hospodářských dějin českých zemí v evropském kontextu.

Hana Vojkůvková už do celostátního finále, které s největší pravděpodobností proběhne v květnu, postoupila. Naopak Michal Dušenka zatím na definitivní verdikt, zda jeho výsledek bude stačit na postup mezi dějepisný výkvět České republiky, stále čeká. Rozhodnutí by mělo padnout v nejbližších dnech.

Zdroj: Studenti z Gymnázia Františka Hajdy excelovali v dějepisné olympiádě — Čeština

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: