Antigenní testování zdarma pro veřejnost odstartuje už ve středu. Seznam Zprávy připravily návod, jak postupovat, pokud máte o test zájem.

Testování zdarma by mělo trvat od 16. prosince až do 15. ledna 2021. Lidé by ho měli využít, aby zabránili šíření pandemie mezi příbuznými, které budou navštěvovat během svátků. Každý může test absolvovat opakovaně každých pět dní.

„Všichni, co jsou nakaženi, mohou už dva dny před objevením příznaků nakazit další. U někoho se příznaky nemusí ani projevit. Posláním testování je zamezení dalšímu přenášení nákazy,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová na tiskové konferenci v pondělí, podle níž je nejčastější příčinou nákazy právě přenos v rodině.

Odběrová centra by pak měla být otevřena i na Štědrý den po čtyři hodiny a stejně tak na svátek 26. 12. Naopak 25. 12. a 1. 1. 2021 budou odběrová centra zavřená. V pracovní dny a o víkendech pak záleží na nastavení každého odběrového centra.

1. Rezervace termínu testování

Prvním a také zásadním krokem je registrace do systému daného odběrového místa. Bez něj nelze antigenní test zdarma podstoupit. Ministerstvo zdravotnictví o víkendu spustilo centrální informační systém, který má podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové usnadnit práci jak občanům, tak i odběrovým místům.

Je tak možné se přes něj zaregistrovat a zarezervovat si termín na nejbližším odběrovém místě. Navíc poskytuje seznam odběrových míst, kde se dá antigenními testy otestovat. Momentálně jich je 168 a jejich počet se podle člena Centrálního řídícího týmu Petra Šnajdárka bude zvyšovat.

Data o kapacitě míst jsou ale neúplná a na většinu míst se přímo přes web ministerstva registrovat nedá. Je potřeba se proklikat na rezervační systém každého odběrového centra a rezervovat si místo přímo tam. Systém je však pro uživatele komplikovaný – často musí projít řadou různých rezervačních systémů, než objeví volné místo. Na některých místech se spuštění rezervací teprve chystá.

„Občané, kteří nemají internet, se mohou objednávat přes své lékaře nebo mohou volat na linku 1221, která to také bude řešit,“ řekl premiér Andrej Babiš.

Lidé mohou na testy chodit i ke svému praktickému lékaři, pokud tuto službu nabízí. Musí ale nejdříve zavolat a objednat se. Mapa lékařů, kteří se zapojili do testování, je zde.

Termíny se už pomalu plní a na některých místech už jsou všechny rozebrané až do Vánoc. „Jednotlivá zařízení dostala pokyn na základě rozhodnutí vlády, že mají rozšířit kapacity pro odběry,“ uvedl Šnajdárek.

2. Co si vzít s sebou?

Člověk si na testování nesmí zapomenout občanský průkaz a kartičku pojištěnce. „Mohou se nechat otestovat všichni občané České republiky, kteří se prokážou zdravotním průkazem pojištěnce,“ sdělila Jarmila Rážová na tiskové konferenci v pátek.

Občanský průkaz doporučují všichni zástupci odběrových míst, které Seznam Zprávy oslovily. „Musí mít s sebou občanku a zdravotní kartičku,“ sdělil Seznam Zprávám Martin Jina z Fakultní nemocnice v Motole.

Podle Aleny Zelenkové z Městské polikliniky Praha by pak měl každý ukázat i potvrzovací e-mail, který obdrží po dokončení rezervace. „Když pak jde člověk na testování, musí mít i ten potvrzovací e-mail, který ukáže,“ uvedla Zelenková. Nutné je také mít respirátor nebo roušku, kterou si pouze na testování sundá a pak opět nasadí.

Zdroj: Test na covid je nyní zdarma. Tady je návod, jak postupovat – Seznam Zprávy

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: