Magazín PATRIOT získal video, na němž jsou pravděpodobně záběry ze zkoušek speciálních kamer, které by mohly v Ostravě detekovat přítomnost černého pasažéra v tramvají, autobusu či trolejbusu.

Na videu, které má redakce k dispozici, jsou cestující ve voze. Většina jich je označena rámečkem zelené barvy s číslem ODIS karty.

Když do vozu nastoupí pasažér, který nezaplatí, objeví se okolo něj červený rámeček s nápisem No ticket.

Na video se můžete podívat zde.

Pokud jsou na videu skutečně zkoušky takového systému, mohlo by se jednat o speciální kamery, které nejenže zaznamenají, že si cestující ihned nezaplatil kartou, ale dle jeho chování (rozhlížení se, nejistota), mohou upozornit řídící středisko na černého pasažéra bez odisky.

Na videu je také vidět, že pasažéra na nezaplacení jízdy nejdříve upozorní asistent přepravy, takže cestující přiloží kartu k terminálu, v dalším kroku videa však pasažéra při opětovném nezaplacení pokutuje revizor.

Redakce nyní osloví Dopravní podnik Ostrava, zda jde skutečně o uniklé video z příprav systému. Pokud by tomu tak skutečně bylo, bude nás zajímat, jak systém ochrání osobní data, zda je v souhlasu s GDPR, a podobně.

Kauzu budeme dále sledovat.

Zdroj: Tohle by mohl být skandál. Budou v Ostravě černé pasažéry odhalovat speciální kamery? | Patriot Magazín

%d bloggers like this: