Do letošní Noci divadel, která připadá na sobotu 17. listopadu, se zapojí se zajímavým programem Národní divadlo moravskoslezské, Divadlo Petra Bezruče, Stará aréna a Divadlo loutek Ostrava.

Do Noci divadel se zapojí i Divadlo loutek Ostrava, které divákům nabídne dvě inscenace. Foto: Lukáš Kaboň

Národní divadlo Moravskoslezské

Program Noci divadel soustředilo Národní divadlo moravskoslezské do rekonstruovaných prostor divadla Jiřího Myrona. Program začne v 18 hodin happeningem Činoherního studia NDM u vchodu do Divadla „12“. Od 18.30 proběhne beseda s dramatikem Tomášem Vůjtkem a režisérem Vojtěch Štěpánkem v Ateliéru (vstup z rohu ulic Milíčova a Čs. legií). V 19 hodin se koná scénické čtení v režii Vojtěch Štěpánka s názvem Zápas o generála v Divadle „12“ (vstupenky jsou k dispozici v předprodeji NDM a na webu ndm.cz) a pro ty, kteří se na scénické čtení nedostanou, divadlo přichystalo alternativní program s názvem Čteme jinak v Ateliéru.

V době od 20.30 do 22 hodin proběhne pro všechny zájemce prohlídka nově zrekonstruovaných prostor NDM, a to Slavnostního sálu Edmunda Palkovského, Divadla „12“ a Ateliéru. Během celého večera (18-24 hod.) bude otevřen bar Ve dvanáctce s nabídkou speciálních divadelních drinků, které vznikly jen pro tuto noc.

 

Divadlo Petra Bezruče

Letošní Noc divadel se u Bezručů veze na vlně legendárního filmu Kouř. Na motivy tohoto snímku vznikla nová inscenace, a tak je potřeba roztočit ta správná hvězdná kola. Vedle promítání filmové kultovky se počítá i s neobyčejnou diskotékou.

Program:
20:00 Kouř (promítání filmové kultovky, vstupenky v pokladně DPB)
od 21:30 Salon u Moniky (tetovačky, líčení, flitry)
22:00 Arnoštek a jeho diskotéka

 

Stará aréna

Na jedinečnou besedu o dění v minulosti za zdmi Staré arény zve toto divadlo 17. listopadu v 18 hodin.  Herečka Miroslava Georgievová, dramaturg Marek Pivovar a herec a režisér Tomáš Jirman budou hovořit o zrodu divadelních představení pod záštitou Divadla hudby a následné transformaci na Komorní scénu Arénu a o začátcích této scény. Besedy se zúčastní i Petr Ulmann z bývalého divadla Waterloo, které v těchto prostorách působilo. Členové tohoto divadla byli za normalizace pozatýkáni za údajně skandální představení. Nebude chybět ani David Mírek, zakladatel Staré arény a vůdčí tvář projektu Ostrava město kultury 2015. Vstup na besedu je zdarma.

 

Divadlo loutek Ostrava

V rámci česko-slovenské spolupráce nabídne Divadlo loutek Ostrava na alternativní scéně v sobotu 17. listopadu v 17 hodin slovenské představení O rytierovi bez koňa Bábkového divadla Košice. Pohádka vypráví o rytíři, který nemá koně, stejně jako o koni, který je pro svou ustavičnou škytavku bez rytíře. Právě proto jsou oba hrdinové velmi nešťastní a jeden druhému chybí. Oba dva však věří, že nakonec najdou někoho, kdo dá jejich životu smysl, a rozhodnou se proto vydat se do světa a hledat svůj osud. Součástí představení je krátký workshop a speciální úvod, při kterém divadelní lektoři seznámí dětské diváky se slovenským jazykem a výrazy užitými v inscenaci.

Z vlastního repertoáru zahraje Divadlo loutek Ostrava inscenaci Nastupovat! Děják z rychlíku, kterou režíroval Radovan Lipus. Představení, které divadlo běžně hraje pro školy ve všední dny dopoledne, zábavnou formou přibližuje známé i méně známé momenty světových dějin. Mašinfíra Lojza denně jezdí po svých zajetých kolejích na trase Ostrava–Vídeň. Dělá svou práci dobře, má ji rád, ale trápí ho, že jeho syn propadá z dějepisu. Jednoho dne se mu zjeví duch Vláčník, který odnepaměti drandí po všech tratích Evropy a umí se po nich pohybovat i v čase. Poradí Lojzovi, aby svému synkovi proměnil dějepis na dobrodružné výpravy do dějinných událostí. A hned spolu vyrazí do průmyslové revoluce v Anglii. Rychlý průlet dějinami diváci zakončí prohlídkou kulis a loutek přímo na jevišti.

 

Pin It on Pinterest