Rizikové skóre protiepidemického systému PES se i v pondělí, tak jako poslední tři dny, drží na hodnotě 76. To odpovídá pátému stupni pohotovosti. Hodnoty čtvrtého stupně mají jen tři kraje. Případný přesun do nejvyššího stupně bude vláda projednávat na svém středečním jednání.

Ačkoliv v Česku nyní platí čtvrtý stupeň PES, v pondělí se všechny kraje s výjimkou tří dostaly hodnotami indexu rizika do nejhoršího stupně. Hodnotám čtyřky nyní odpovídá pouze Praha (68), Jihomoravský (71) a Jihočeský kraj (68).

Naopak nejhůře na tom je Moravskoslezský kraj, který výrazně převyšuje polovinu regionů. Na severu Moravy index vystoupal až na hodnotu 90.

Rizikové skóre PES k dnešnímu dni v jednotlivých krajích:
Kraj Skóre PES Stupeň pohotovosti
Praha 68 4
Jihomoravský 71 4
Jihočeský 68 4
Karlovarský 81 5
Vysočina 81 5
Královéhradecký 81 5
Liberecký 81 5
Moravskoslezský 90 5
Olomoucký 76 5
Pardubický 76 5
Plzeňský 81 5
Středočeský 76 5
Zlínský 80 5
Ústecký 81 5
ČR 76 5

Oproti předchozím dnům se nezměnila ani hodnota druhého rizikového skóre, které oproti standardnímu indexu PES započítává i provedené antigenní testy. Jeho hodnota již taktéž čtvrtý den zůstává na 66 bodech, což také znamená čtvrtý stupeň rizika.

V Česku od 16. prosince probíhá plošné a  bezplatné antigenní testování proti covidu. Zájem o ně mezi lidmi je obrovský, termíny do konce roku jsou zaplněny.

Pokud by kabinet ve středu rozhodl o zpřísnění, lze očekávat, že se budou muset znovu zavřít obchody a služby. Ty mají být zavřené i ve čtvrtém stupni, vláda ale udělala výjimku a současné restrikce se tak týkají zejména restaurací, hotelů či volnočasových aktivit, jako jsou sportoviště nebo divadla a muzea.

Zdroj: V Moravskoslezském kraji vyletěl PES na index 90 – Novinky.cz

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: