Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Pietní akt u Památníku letců RAF se konal v Ostravě-Hrabůvce na paměť 75. výročí “Velkého útěku” zajatých letců. Ti byli sestřeleni, zajati a držení v zajateckém táboře Stalag Luft III v polském městečku Sagan.

FOTO: Josef Zajíc

Pietní akt se konal 29. března od 11.00 hodin u památníku, na kterém jsou vytesána dvě jména.

Thomas Gresham Kirby.Green, pilot 40. bombardovací perutě královského letectva Royal Air Force, a Gordon Arthur Kidder, navigátor 156. bombardovací perutě královského letectva Royal Canadian Air Force.

Aktu se zúčastnil primátor města Ostravy Tomáš Macura, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslav Kania, starosta Městského obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář a zástupci Svazu letců, Sdružení válečných veteránů, Českého svazu bojovníku za svobodu, Sokolské župy Moravskoslezské, Klubu českého pohraničí a veřejnost.

Na pietním aktu se podílely děti a vedení základní školy U Haldy v Ostravě-Hrabůvce – o památník, který je umístěn před u kostelem Panny Marie, Královny Posvátného Růžence v Ostravě-Hrabůvce, se škola stará.

Přesně v 11.00 nad památníkem přelétly dva letouny Vzdušných sil Armády ČR – Jas 39 Gripen. Pietní akt moderoval prap. M. Ogořálek. Zúčastnili se zahraniční hosté: Colin Kirby-Green, Philipp Langlois, Peter Spowage – Velká Británie, Gordon Kidder – Kanada.

Úvodní a uvítací slovo hostů přednesla Mgr. Marie Anna Davidová. O historii a událostech zúčastněné seznámil mjr. Bc. Jiří Ryška.

„Oba výše jmenovaní patřili mezi ty, kteří byli v boji sestřeleni, zajati a držení v zajateckém táboře Stalag Luft III v Polském městečku Sagan. Dne 24. března 1944 patřili mezi 76 letců, kterým se po dlouhých přípravách podařilo překonat střežený objekt a dostat se na svobodu přes vyhrabaný tunel při tak zvaném “Velkém útěku”. Bohužel téměř všichni účastníci tohoto slavného útěku byli brzy dopadení a na rozkaz Adolfa Hitlera bylo 50 z nich bez jakéhokoliv procesu zastřeleno. Mezi nimi byl i náš československý letec Aleš Valenta z Postřelmova,” uvedl Jiří Ryška.

Mezi těchto padesát obětí patřili i Thomas s Gordonem. Těm se sice podařilo utéci až na Moravu ke Zlínu. Tam byli gestapem zadrženi. Dne 29. března 1944 byli převáženi na velitelství gestapa do Vroclavi a tady, v Ostravě-Hrabůvce, byli při zastávce zastřeleni ranou z bezprostřední blízkosti zezadu to týlu. Jejich těla byla ihned převezena do Ostravského krematoria a druhého dne zpopelněna.

„Dnes je to přesně 75 let od této zákeřné válečné události a svou dnešní účasti vyjadřujeme trvalou úctu a vzpomínku nejen na tyto letce, na nesmyslné oběti války, ale na oběti válek obecně,” dodal Jiří Ryška.

V průběhu slavnostního pietního aktu své poděkování přednesli pozůstalí obou letců a další hosté. Poté položili květiny a věnce k památníku. Nově opravenému a upravenému památníku požehnal páter Miroslav Straka a modlitbu za zemřelé přednesl v češtině i angličtině vojenský kaplan kpt. Mgr. Daniel Waclawek.

Pietní akt byl ukončen vypuštěním jedenácti balonků jako symbolický pozdrav letcům.

Zdroj: V Ostravě-Hrabůvce se konal pietní akt u Památníku letců RAF – Novinky.cz

Pin It on Pinterest