Městský obvod Ostrava-Jih vyhlásil už 3. bezdoplatkovou zónu. Tentokrát na ubytovnu Areál na Plzeňské ulici v Hrabůvce. Vůbec první vznikla na ubytovnu Soiva v Zábřehu a druhá byla vyhlášena na hotelový dům Hlubina.

Radnice Ostravy-Jihu se dlouhodobě snaží bojovat s ubytovnami v obvodu. Má jich nejvíc z celé Ostravy, celkem 13. V současné době na ně postupně vyhlašuje tak zvané bezdoplatkové zóny.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Poslední 3 roky jsme apelovali taky na poslance, kdy jsme je měli zde pozvané, aby upravili zákon ve prospěch obcí. Bohužel stále takový zákon není ve schvalovacím procesu. Můžeme tedy postupovat podle platných zákonů a vyhlašovat bezdoplatkové zóny.”

Cílem bezdoplatkových zón je, aby se do ubytoven nestěhovali problematičtí lidé, kteří pouze zneužívají sociální dávky. Už třetí bezdoplatková zóna byla vyhlášena na problémový hotelový dům Areál v Hrabůvce. Od této chvíle by tak nově ubytovaní neměli dostávat doplatek na bydlení.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Já si myslím, že všude by měly být bezdoplatkové zóny Hlavně u nás jak je bývalý Vítek na Adamusově ulici směrem do Hrabové.”
“Já bych řekl, že jo, protože tak zbytečně se vydělává prakticky na té chudobě. Já dělám na přestupkovém oddělení, sem tam tu je nějaký případ, ale že by to bylo nějak zvlášť než jinde, tak to ne. Tak na jiné ubytovně, ono to je všude tak stejně, ta skladba těch obyvatel je všude stejná, tím pádem to není, žádná ta ubytovna se mi zdá, tak nevyčnívá “
“Už to tu dávno nemělo být. Co by? Všecko, bordel.”
“Víte, jak to chodí na ubytovně, to si nepomůžete i kdyby dělali problémy. Nejlepší si nikoho nevšímat, s nikým se nebavit.”
“Furt lepší jak venku bezdomovcům. Je to hotel, že? Takže je tu teplo, je tu fajn. Sousedé jsou tady různorodí. Různé rasy i barev, i děti, i zvířátka.”

Radnice teď eviduje mnohem více podnětů obyvatel, kteří žijí v okolí ubytovny Metalurg v Zábřehu a stěžují si na hluk a nepořádek.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Začínáme shromažďovat v podstatě podklady, počet přestupků a tak dál a pokud budeme si myslet, že máme šanci uspět, tak podáme návrh na uplatnění bezdoplatkové zóny také v této lokalitě.”

Bezpečnost v okolí ubytoven hlídají i kamery a radnice mimo jiné finančně podporuje také neziskové organizace působící na ubytovnách i jinde ve vyloučených lokalitách. Dává také podněty ke kontrolám ubytoven.


Zdroj: V Ostravě-Jihu bojují proti problémovým ubytovnám. Výsledkem je už 3. bezdoplatková zóna | Ostrava-Jih | Zprávy | POLAR TV

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: