Ostrava-Zábřeh prochází postupnou revitalizací. Tu odstartoval projekt Zeleň za Lunou, díky kterému se prostor za kinem promění na velký park s posezením, pestrou zelení, novými chodníky a sportovišti.

V Ostravě-Zábřehu je v plném proudu revitalizace prostoru za kinem Luna. Jde o investici za zhruba 15 milionů korun, která by měla skončit příští rok na jaře. Radnice by na dofinancování projektu Zeleň za Lunou chtěla získat dotace.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V současné době Ministerstvo místního rozvoje Státní fond místních investic vypsal dotační titul, ze kterého jsme si již v minulosti dvakrát žádali o regenerace panelových sídlišť. Nyní bychom si v rámci tohoto programu chtěli požádat na dofinancování projektu Zeleň za Lunou, který je za mnou. Bude to nová relaxační zóna, která tady bude lidem v ulicích prospívat, svědčit, budou tam moct trávit svůj volný čas.”

Podél celého obvodu této plochy vyroste inline dráha a tady uprostřed bude parkourové hřiště.

Půjde o vůbec první parkourové hřiště na Jihu. Navíc jde o vítězný projekt participativního rozpočtu z roku 2018. Lidé se mohou těšit i na mlátové chodníky, odpočinkové zóny a pítka k osvěžení.

Anketa: jedna z obyvatelek Ostravy-Jihu: “Těšíme. Mám vnoučata, takže má tady být ten inline, parkour, pro důchodce nějaké lavičky Nevím, třeba to bude pěkné.”
Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Jedná se tedy o projekt, který je jednou z etap rozsáhlejšího území, které mimo jiné zahrnuje stavbu křižovatky Výškovická Čujkovova a prostory před kostelem sv. ducha, prostory před nákupním centrem Kotva a potom výměnu tramvajových těles na ulici Výškovická.”

Revitalizace celého území si vyžádá 100 až 150 milionů korun a co by tady obyvatelé uvítali?

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Já bych si přála nové chodníky do Výškovic, protože tam opravdu každý kousek je jiný, bydlíme až nahoře na Srbské a tam teda fakt ty chodníky to je hrůza. “
“Aby zůstala zeleň taky nějaká, protože to je vlastně jediný prostor prostě tady a tady toto mezi těmi baráky a jinak tady není nic.”
“Že se loni spravil sáňkovací kopec naproti Kosmonautů školy a od té doby není sníh. Tak jsme si říkali s vnukem, že by to chtělo i zasněžování.”
“Myslím, že by bylo fajn, kdyby tady udělali něco pro matky s dětmi. Třeba, aby tady mohly odpočívat s kočárkem, aby tady bylo nějaké pískoviště, protože tady je jen školka a tam u lesa potom hřiště, ale pro větší děti.”
“Já myslím, že to celkem jakž takž v pohodě. Všecko, jak vidíte, rozkopané, staví se pořád něco, tak je to v pohodě.”
Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Já věřím, že regenerace sídliště Zábřeh bude obdobně úspěšný projekt jako regenerace sídliště Hrabůvka, který v tento moment probíhá. Momentálně již 3. etapou.”

Rozsáhlou revitalizací by v budoucnu měly projít i Pískové doly.

Zdroj: V Ostravě-Jihu projde revitalizací nejen prostor za Lunou, ale také kolem obchodního centra Kotva | Ostrava-Jih | Zprávy | POLAR TV

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: