V Ostravě-Jihu vzniká pilotní projekt Živý adventní kalendář. Vznikl spontánně s ohledem na koronavirovou krizi, která teď ve světě panuje a jeho obrovskou výhodou je, že se může realizovat za každé pandemické situace.

Krásnou vánoční atmosféru v Ostravě-Jihu nově vytvoří živý adventní kalendář. Princip je v tom, že v rámci adventních dnů se každý den rozsvítí jedno nazdobené okno. Do pilotního projektu se mohli zapojit obyvatelé Jubilejní kolonie a městské části Zábřeh-Družstvo.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “S tím samotným nápadem takového živého adventního kalendáře přišel člen našeho klubu velocipedistů Moravan Honza Strakoš, který se vlastně inspiroval v rakouských městech, kde takováto tradice běžně funguje, kde lidé opravdu většinou na nějakém určitém náměstí otevírají postupně okna na jednotlivých domech, no a tak vlastně jsme si řekli, že by to byla myšlenka, která by se mohla aplikovat i v našem obvodu.”
Karin Raszková, Spolek Elegant: “Po sousedských slavnostech a oživení tady Jubilejní a Družstva máme vlastně úžasné ohlasy, takže jsme do toho šli. My jsme rozdali letáky s kolegou Přendíkem a byli jsme potěšeni protože už za 3 dny jsme měli všechna okna rozebrána.”

Rozsvěcet se postupně budou nejen vánočně nazdobená okna, ale také výlohy, které dlouhá léta zejí prázdnotou.

Karin Raszková, Spolek Elegant: “Ve výlohách představíme nejen různé spolky a organizace, ale i trendy zdobení letošních vánoc a bude tam i sousedské okénko, kde budou moci sousedé nabídnout produkty, které vytvářejí, vyrábějí. Tuto neděli bude slavnostně rozsvíceno první adventní okno, které je symbolicky na obecním úřadu Jih, který nás v našich aktivitách velmi podporuje. Součástí těch našich Vánoc sousedských tady bude i zdobení vánočního sousedského stromu.”

Vánoční stromy tady na náměstí Gen Svobody a v Jubilejní kolonii se začnou zdobit už tuto neděli a každý si na ně může pověsit svou ozdobu.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Radnici se nápad Elegant spolku k živému adventu velice líbil. Proto jsme se rozhodli to letos zorganizovat. Nejdříve si to vyzkoušíme tady v lokální části Jubilejní kolonie a Družstva a v příštím roce, pokud se to bude lidem líbit, tak bychom rádi ten advent rozložili po celém našem městském obvodu.”

Vytvořena bude i mapka, aby se lidé mohli projít po stopách jednotlivých oken a výloh. Celou akci budou moci lidé sledovat i na facebooku radnice a také spolku Elegant a klubu českých velocipedistů Moravan. No a konečným výsledkem bude video se všemi rozsvícenými okny a vánočním přáním starosty obvodu.

Zdroj: V Ostravě-Jihu se každý den rozsvítí jedno nazdobené okno. Na závěr vytvoří živý adventní kalendář | Ostrava-Jih | Zprávy | POLAR TV

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: