Veletrh Dovolená je tradiční a největší výstavou cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji. Návštěvníkům nabídne novinky a tipy pro trávení volného času a dovolené, pobytové a poznávací zájezdy do zahraničí i tuzemska, zajímavosti z cestování, zážitkové i kulturní turistiky, lázeňství či wellness.

Veletrh podporuje český a zahraniční cestovní ruch, přinese atraktivní ceny zájezdů nebo zvýhodněné pobytové balíčky. Nedílnou součástí akce je losování o hodnotné ceny (pobytové balíčky či kapitánské kurzy). Těšit se můžete na bohatý doprovodný program plný zajímavých osobností, cestovatelských besed, promítání a degustace krajových specialit. Na veletrhu se představí zástupci českých památek UNESCO, informační centra měst ČR (Olomouc, Kutná Hora, Kroměříž, Chotěboř aj.). Zažijete například přípravu a ochutnávku pravých argentinských steaků na grilu „parilla“ podle receptury tamního obyvatelstva. Souběžně s veletrhem Dovolená proběhne Knižní festival Ostrava, který nadchne nejen milovníky knih a čtení. Vstupné na obě akce je stejné. Více na www.cerna-louka.cza na facebooku @cerna.louka.ostrava.

Knižní festival Ostrava nabídne bohatý doprovodný program a prodej knižních novinek a bestsellerů za zvýhodněnou festivalovou cenu. Na akci přijedou např. nakladatelství Albatros Média, MOBA, Host, JOTA, Knihcentrum.cz, Domino, Audioteka.cz, Portál, Mladá fronta, Meander, Epocha, Slovart, Domino, Albi, Pointa Publishing atd. Doprovodný program bude plný debat, přednášek a besed na třech scénách, dále výstav, setkání s autory, autogramiád a workshopů.

Scéna Voices of Freedom, která vznikla ve spolupráci Černé louky Ostrava a Centra PANT, se tematicky zaměří na 30leté výročí od sametové revoluce 1989. Bude reflektovat témata sci-fi, fantasy a komiks, komunikaci, nová média (blog, youtube a Instagram), propaganda, fake news a dezinformace, svoboda, pojem lidská práva, válečné a zahraniční zpravodajství. Na scéně se představí např. K. KOVY Kovář, E. Tabery, F. Kotleta, M. Kutilová a L. Klicperová, J. Šídlo aj. Nakladatelská scéna poskytne prostor nakladatelům a jejich autorům např. M. Slimáková, D. Gawliczková, M. Krejsa, B. Volejníček alias BoboKing, A. Vašíček, M. Hejkalová, P. Hruška, Obec českých a slovenských spisovatelů aj.

Komorní scénu zaplní aktivity jako scénická čtení, recitování, autorská čtení či workshopy; pohádkové dílny J. Walkera Procházky a K. Smolíkové a tvůrčí psaní A. Vorlíčkové. Mimo scény nabídneme workshopy (Japonská knižní vazba či Krasopis), herní zónu Mindok, čtení s organizací Celé Česko čte dětem a kreativní tvoření se sociálním podnikem Krabičky v.d. Různé aktivity budou probíhat na vybraných stáncích (Evropská zóna, stánek organizací Moravskoslezského kraje), v relax zóně budou k dispozici knihy ke čtení (projekt Druhý život knih Knihovny Města Ostravy). Prostory prvního patra pavilonu A doplní výstavy Držitelé Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, Spolu v bublinách, 100 let knihovnictví a komiksy zaslané do školní soutěže.

Během festivalu se budou návštěvníci moci občerstvit v Kavárně Centra PANT a v DOBRÉ ČAJOVNĚ; pro milovníky sladkých dobrot jsou připraveny domácí muffiny paní Byrtusové a zdravé mlsání Andělů zvířat. Více na www.kniznifestival.cza na facebooku @cerna.louka.ostrava.

Zdroj: iDNES.cz

Pin It on Pinterest