Po loňské přestávce, vynucené koronavirovou nákazou, ostravský magistrát letos pokračoval v tradici Dne otevřených dveří, konaného u příležitosti oslavy 28. října 1918, kdy se zrodil samostatný československý stát. Tento den je rovněž připomínkou otevření budovy Nové radnice v roce 1930.

Samotné oslavy začaly v 10 hodin v Husově sadu, před památníkem bitvy u Zborova. Za účasti hejtmana Ivo Vondráka, primátora Tomáše Macury, jakož i zástupců bezpečnostních složek a řady spolků a institucí, zde došlo k položení věnců a květin. Tomáš Macura ve svém projevu zmínil také aktuální problémy: „Svoboda, samostatnost a na druhé straně zodpovědnost jsou dvě strany jedné mince. I dnes jsou státy a je plno lidí, kteří mají plná ústa řečí o své vlastní svobodě, o tom, že oni jsou pány svého osudu a mohou o sobě rozhodovat, aniž se ohlížejí na práva svých sousedů, svých blízkých, na osud planety a podobně.“

Od 14 hodin byl na Prokešově náměstí před Novou radnicí připraven pestrý program pro širokou veřejnost. Do značné míry se pochopitelně nesl v duchu první republiky. Přítomní si mohli prohlédnout historické automobily, motocykly i autobusy, navštívit dobovou módní přehlídku v radničním foyer nebo třeba zjistit, jak před více než 100 lety fungovala pošta. Nechyběl ani stan československých legionářů. Zájem budil taktéž tematický fotokoutek. Kolem radnice prosvištěly staré velocipedy a na pořádek „dohlíželi“ četníci v uniformách z 20. a 30. let.

O hudební doprovod se postaralo hned několik interpretů napříč žánry. Kromě tradiční cimbálovky Iršava se na pódiu objevila zpěvačka Kaczi a kapely Tři vykřičníky, Hipnautica a Bandjeez.

Po celou dobu oslav byla návštěvníkům přístupná vyhlídka z ikonické věže Nové radnice.

Zdroj: Výročí vzniku Československa lidé slavili také před Novou radnicí

%d bloggers like this: