„Psali jsme, kam se dalo, ale neodpověděli nám… My nejsme účastníci řízení, nikdo se s námi nechce bavit! Zastávku pod okny odmítáme, ale co můžeme dělat?“ zaznívá tento týden na schůzi jednoho družstva.

Lidé z paneláku ve Výškovické ulici zároveň sledují stavební práce v železničním koridoru započaté minulý měsíc.

Kateřina Šubová ze Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) ČR však uklidňuje, že tato státní organizace zastávku nebuduje. Zatím! „Aktuálně je projekt ve fázi zpracování dokumentace pro územní řízení. Toto řízení je přerušeno za účelem jeho doplnění,“ uvádí s tím, že SŽDC jako investor probírá a řeší požadavky od města i obvodu.

Práce na dráze pod okny ve Výškovické ulici označuje Šubová za denní výluky probíhající kvůli opravě zdejších mostů prováděné krajem.

„Tato činnost zasahuje i do drážního pásma. Proto se zde betonuje a překládají kabely. SŽDC přitom v úseku udržuje trakční vedení,“ vysvětluje dubnovou a květnovou přítomnost bagrů a jiné mechanizace.

Budování zastávky Ostrava-Zábřeh nicméně SŽDC neshazuje ze stolu. „Řešíme teď její finální podobu včetně umístění a vybavení,“ říká Šubová a upozorňuje, že připomínky by měly obsahovat také podněty od veřejnosti. Investor každopádně od února až do srpna z důvodu časové náročnosti zpracování dokumentace zastavuje územní řízení.

Podle mluvčí Ostravy-Jihu Gabriely Gödelové obvod sice vzkazuje nespokojeným lidem z Výškovické ulice, že projekt zastávky není v jeho režii, nicméně nechává zpracovat alespoň oponentní studii na její estetičtější podobu. Tohoto úkolu se zhošťuje porubský ateliér Projektstudio EUCZ nabízí jiné zastřešení i celkový optický vzhled stanice.

„Obvod bude každopádně žádat zhotovitele, aby sdělil obyvatelům vliv plánované železniční zastávky na bydlení!“ upozorňuje mluvčí Jihu.

Záměr zřídit vlakovou stanici Ostrava-Zábřeh na celostátní dvojkolejné železnici Opava Ostrava Havířov Český Těšín je letitý. Má zajistit lepší přestupy na MHD i obslužnost okolí včetně nákupní zóny.

 

Pin It on Pinterest